Prawie Kino „Poza granice ekranu” to autorski projekt tworzony przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, organizujący nieodpłatne wydarzenia – spotkania, pokazy i warsztaty filmowe, skupiając się jednocześnie na promowaniu świata kina w Internecie. Naszym celem jest przybliżanie świata filmu, animowanie życia akademickiego i szerzenie legalnej kultury.

Sztuka filmowa ma wielki potencjał kreowania świadomości społecznej i kulturalnej. Dlatego wierzymy, że powinna być integralną częścią kultury akademickiej, a pokazy filmowe na uczelniach powinny być stałym elementem wszystkich uczelni wyższych. Staramy się pokazywać nie tylko klasyki kina, ale także nowatorskie, niszowe produkcje, które nie zawsze są powszechnie dostępne.

Jak to się zaczęło?

Pomysł na projekt Prawie Kino narodził się w 2010 r. z inicjatywy studentów NZS UW. Już wtedy jego głównym założeniem była organizacja na uczelniach darmowych, legalnych pokazów filmowych. Wkrótce do pokazów dołączyły spotkania z twórcami – przez 9 lat działalności projektu gośćmi naszych wydarzeń byli artyści filmowi cenieni nie tylko w Polsce, ale również na świecie – m.in. Andrzej Wajda, Agata Kulesza, Krystyna Janda, Krzysztof Zanussi, Michał Żebrowski i Wojciech Smarzowski.

Nie tylko same projekcje, czyli wychodzimy „Poza granice ekranu”

Organizowane przez nas pokazy filmowe w murach uczelni akademickich wzbogacone są o spotkania z ludźmi ze świata filmu – często są to sami twórcy (reżyserzy, aktorzy, producenci), a czasem eksperci w danej dziedzinie – np. historycy filmu.

To dzięki temu nasze pokazy poszerzają filmowe horyzonty – są interaktywne. Oprócz obcowania z dziełem filmowym każdy z uczestników ma szansę na poznanie i zadanie pytania każdemu z naszych wyjątkowych gości.

Dużo więcej niż wydarzenia, czyli wchodzimy z kinem do internetu

Oprócz organizowania wydarzeń cały czas poszerzamy naszą działalność internetową. Stawiamy sobie za cel promowanie świata kina w Internecie – staramy się nie tylko informować, ale także edukować. Nasze działania możecie śledzić na Facebooku i Instagramie.

PATRON: PATRONAT HONOROWY: PATRONAT MEDIALNY:
     

Śledź nas:

www
fb
insta
tt

    Paulina Pieniak

    Koordynator projektu "Prawie Kino"

    Studentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, w NZS OU UW i Prawie Kinie działa od 3 lat. Filmy kocha od dzieciństwa, kiedy zapętlała na kasecie wideo „Króla Lwa” (potem już był tylko Bergman i Wim Wenders). Razem z zespołem Centrum Krajowego Prawie Kina chce zanieść kaganek kultury pod strzechy wszystkich polskich uczelni. Wychowana w Ursusie, jest miłośniczką traktorów i Poloneza Caro, w niewielu wolnych chwilach żegluje, gra na ukulele i słucha Zbigniewa Wodeckiego. A dziecko nazwie István, bo ojciec będzie Węgrem z Budapesztu.