Studenci z całej Polski spotykają się w Krakowie

W ten weekend do Krakowa z całej Polski przyjeżdżają przedstawiciele największej organizacji studenckiej – Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Delegaci będą dyskutować głównie na temat programu dla studentów, który ma stać się filarem działań organizacji. – Codziennie widzimy problemy naszych rówieśników. Dzisiaj zbieramy się, aby zaproponować rozwiązania – mówi Michał Moskal, przewodniczący Zarządu Krajowego NZS.

Przyczynkiem do dyskusji studentów są dane, według których co czwarty młody człowiek nie może znaleźć pracy, a ponad połowa cały czas musi mieszkać z rodzicami. – Nie chodzi tylko o brak pracy. Ci, którzy pracują, w dużej mierze są zatrudnieni na niepewne umowy śmieciowe, z których często nie sposób się utrzymać. Jest to jedna z przyczyn emigracji – tłumaczy Tomasz Leś, rzecznik NZS.

Studenci deklarują, że to właśnie walka z emigracją jest jednym z celów przygotowywanego programu.
Ponadto przewodniczący ponad 30 uczelni będą dyskutować między innymi o kredytach absolwenckich, zmianach w systemie maturalnym, szkoleniach z prawa pracy, stanu akademików, egzaminów wstępnych. – Wkrótce przedstawimy decydentom konkretny pakiet rozwiązań – deklaruje Moskal.
Po obradach Komisji Krajowej NZS studenci złożą hołd Stanisławowi Pyjasowi przy tablicy pamiątkowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Zabójstwo Stanisława Pyjasa jest mitem założycielskim NZS. Jego działalność i śmierć to pokaz służby Polsce. Dziś chcemy tą służbę kontynuować, w nowy  sposób – mówi Moskal.

KONTAKT:
Tomasz Leś
Rzecznik Prasowy NZS
tel. 691-606-400
tomasz.les@nzs.org.pl