Słów parę o Cyfryzacji na uczelniach

Niedawno Centrum Analiz NZS opublikowało raport “Cyfryzacja na uczelniach”. Przemyśleniami o badaniu oraz stanu cyfryzacji podzielił się z nami Cezary Hurysz – Wiceprzewodniczący ds. Studenckich kadencji 2017/2018.

 

Mimo, że studia skończyłem już (o zgrozo!) dwa lata temu, staram się być w miarę na bieżąco, jeśli chodzi o działalność kolegów z Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Szczególnie jeśli chodzi o sprawy studenckie i Centrum Analiz. Tematami studenckimi zajmowałem się również przez ponad rok pracy w „Głosie Wielkopolskim”.

Niedawno NZS opublikował raport podejmujący temat cyfryzacji szkół wyższych, temat bardzo ważny. Dlaczego? Zacznę trochę od końca. Niedawno wprowadzona ustawa 2.0 miała wiele zmienić, jeśli chodzi o jakość nauczania. Miała wznieść nasze uczelnie na wyższy poziom. Na razie jednak okazała się być przede wszystkim kosztownym wydatkiem publicznym. A część tych pieniędzy można było przeznaczyć na kompleksowe unowocześnienie systemów obsługi studenta. Bo właśnie archaiczne systemy, nieumiejętność nadążania za zmianami, papierologia i biurokracja są jednymi
z najbardziej naglących problemów polskiego szkolnictwa. Polscy studenci chcą zmian. Tu i teraz.

Najnowszy raport opracowany przez NZS tylko to potwierdza. Najważniejsza statystyka – 33 proc. studentów jest zdecydowanych o konieczności zmiany systemu elektronicznego na ich uczelni, a 32,5 proc. twierdzi, że system “raczej” powinien zostać unowocześniony. Ponad 45 proc. badanych uważa też, że nauczyciele akademiccy rzadko korzystają z elektronicznych platform do bieżącej komunikacji ze studentami (tylko 27 proc. twierdzi, że “często”). Poza tym większość badanych nie zdaje sobie sprawy z realnych możliwości systemów obsługi studenta (np. złożenie elektronicznego wniosku o stypendium). Powód nieznany, ale można przypuszczać, że chodzi o nieintuicyjność i powolność systemów.

Kilka lat temu NZS lobbował kompleksową digitalizację szkół wyższych. Liczę, że raport o cyfryzacji to „nowe otwarcie” i pozwoli on kontynuować starania o zmiany na polskich uczelniach.

~ Cezary Hurysz


Raport “Cyfryzacja na uczelniach” możecie przeczytać: