Rozpoczyna się największa zbiórka krwi w Polsce!

W kwietniu i maju na uczelniach w całej Polsce odbędzie się największa zbiórka krwi.                                    – Wampiriada organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Zarówno studenci, jak i zwykli mieszkańcy polskich miast będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych krwiobusów. – W poprzedniej edycji zebraliśmy prawie 5 litrów krwi. Teraz zamierzamy pobić ten rekord – deklaruje Agata Kochalska, koordynatorka projektu.

Zbiórki krwi pod szyldem Wampiriady trwają już od 16 lat, jednak idea krwiodawstwa z roku na rok staje się coraz bardziej aktualna. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2015 roku liczba krwiodawców w Polsce utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie, niestety rośnie zapotrzebowanie. NIK alarmuje, że wkrótce Polsce może grozić niedobór krwi. Także z danych RCKiK wynika, że stan zapasów niektórych grup krwi jest bardzo niski. – Mimo rozwoju nauki wciąż nie wynaleziono substytutu krwi. Jedynym jego źródłem jesteśmy więc my, ludzie chętni bezinteresownie oddać cześć siebie by pomóc innym  – mówi Agata Kochalska, koordynatorka ogólnokrajowa Wampiriady NZS.

 

Szczególne krytyczny stan zapasów tradycyjnie ma miejsce latem. – Podobnie, jak w latach ubiegłych i w tym roku możemy przewidzieć, że krwiodawcy wyjadą na wakacje. Niestety zapotrzebowanie na krew w wakacje się nie zmniejsza, dlatego tak ważne są te przedwakacyjne zbiórki. Musimy zaopatrzyć się w krew, która będzie ratowała życie, gdy większość z nas będzie odpoczywać – mówi Agata Kochalska z NZS.

 

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat, ważący nie mniej niż 50 kg. – Proces oddawania krwi zajmuje około godzinę. Na wszystkich uczelniach przygotowaliśmy dla krwiodawców drobne nagrody i inne atrakcje. Jednak główną nagrodą jest satysfakcja z uratowanego życia – mówi koordynatorka projektu. – Ponadto równolegle w wielu miastach prowadzimy zapisy chętnych do oddania szpiku.

 

W edycji wiosennej Wampiriada odbędzie się na 39 uczelniach w całej Polsce. Finał projektu będzie miał miejsce w Gdańsku 28 maja. Projekt Wampiriada jest organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

 

KONTAKT:

Agata Kochalska

Koordynatorka Ogólnopolska “Wampiriady”

500-122-949

agata.kochalska@nzs.org.pl

 

Tomasz Leś

Rzecznik Prasowy NZS

691-606-400

tomasz.les@nzs.org.pl