Prasówka | 28.04.2020

Prometheus przetwarza dane

Prometheus, czyli superkomputer z krakowskiego AGH, pomaga w walce z wirusem! Jego moce obliczeniowe są udostępniane tym, którzy prowadzą badania nad koronawirusem SARS-CoV-2 – superkomputer przetwarza duże ilości danych medycznych, biologicznych i chemicznych.

Źródło:
Nauka w Polsce | Prometheus przetwarza dane

Przed nami rekordowa susza?

Jeśli nic się nie zmieni i nie zaczną się regularne opady deszczu – tegoroczna susza może być jedną z największych w historii Polski. Już zeszłoroczna była dotkliwa, w tym roku może być jeszcze gorzej.

Źródło:
Nauka w Polsce | Przed nami rekordowa susza?

Fundusze z całego świata

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, oraz organizacje działające w dziedzinie zdrowia na całym świecie ogłosiły wspólne wezwanie do opracowania szybkiego i sprawiedliwego dostępu do wysokiej jakości bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo metod diagnostyki, terapii i szczepionek przeciwko koronawirusowi – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Pokonanie koronawirusa wymaga globalnej reakcji. Więcej na ten temat w artykule.

Źródło:
Rzeczpospolita | Fundusze z całego świata

Pouczmy się razem

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zainicjował akcję polegającą na zaangażowaniu studentów w wolontariat i pomoc dzieciom w odrabianiu lekcji, szczególnie tym z domów dziecka. UŚ proponuje objęcie dziecka opieką w formie zdalnej. Może to być nie tylko pomoc w nauce,  ale również proponowanie różnych, atrakcyjnych i rozwijających aktywności lub po prostu czas spędzony na rozmowach.

Źródło:
Uniwersytet Śląski | Pouczmy się razem