Prasówka | 27.04.2020

Pomoc studentów w czasie pandemii

Współorganizatorem akcji koronazglowy.pl jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Różne organizacje chcą nieść pomoc medykom – celem akcji jest skoordynowanie ich działań. Dzięki współpracy z Izbami Lekarskimi IFMSA-Poland ma odpowiednie narzędzia i wiedzę, w którym miejscu jaka pomoc jest najbardziej potrzebna. Prezydent olsztyńskiego oddziały stowarzyszenia: „Pierwsze zgromadzone przez nas artykuły, które odbyły już odpowiednią kwarantannę w magazynie, przekażemy między innymi do gabinetów stomatologicznych i szpitala w Nowym Mieście Lubawskim.”Źródła:

Cyberatak na WHO

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że w wyniku cyberataku do sieci wyciekły maile i hasła dostępowe zatrudnionych tam osób. Organizacja oznajmia, że podczas epidemii wirusa CODIV-19 liczba cyberataków na ich serwery drastycznie wzrosła.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa | Cyberatak na WHO

Test na podatność zakażeniom COVID-19

W Centrum Badań DNA w Poznaniu prowadzone są badania nad testem, który ma badać podatność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jeśli przewidywania się sprawdzą, test powstanie w przyszłym tygodniu i będzie pierwszym takim testem na świecie.

Źródło:
Nauka w Polsce | Test na podatność zakażeniom COVID-19

Sport w czasie koronawirusa

Na ostatniej konferencji Premier Mateusz Morawiecki mówił o „nowej sportowej rzeczywistości”. Planowany jest powrót do rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ektraligi. Od 4 maja zostanie włączona do użytku infrastruktura sportowa o charakterze otwartym, tj. stadiony sportowe, boiska szkolne, tory gokartowe – wszędzie nadal obowiązuje ograniczenie liczby osób i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Obiekty zamknięte, np. siłownie, zaczną być otwierane dopiero w IV etapie rozmrażania gospodarki, termin nie jest jeszcze znany.

Źródło:
GOV | Sport w czasie koronawirusa