Prasówka | 18.04.2020

Nowe modele szacujące zachorowania

Informatycy z Uniwersytetu w Białymstoku opracowali modele, dzięki którym szacowana jest na bieżąco liczba chorych, a tym samym przedstawiana jest szacunkowa ocena globalnego zasięgu pandemii COVID-19. Jak czytamy w artykule: “Modelowanie opiera się na założeniu, że podstawowa śmiertelność wśród zakażonych w różnych krajach powinna być podobna, a widoczne w dostępnych danych różnice śmiertelności wynikają w bardzo dużym stopniu z niewystarczającego testowania na obecność wirusa SARS-CoV-2 pacjentów z objawami łagodnymi i przypadków bezobjawowych, zakażonych”. Wyniki są prezentowane na stronie internetowej covid-model.net.

Źródło:
Nauka w Polsce | Nowe modele szacujące zachorowania

Studenci UWM na pomoc sanepidowi

Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaangażowali się w pomoc pracownikom wojewódzkiego sanepidu. Nie mają tam bezpośredniego kontaktu z chorymi – włączają się głównie w prace biurowe, segregują dokumenty, dzwonią do osób objętych kwarantanną, udzielają też instrukcji osobom dzwoniącym na telefon alarmowy.

Źródło:
Eska | Studenci UWM na pomoc sanepidowi

Kto pierwszy stworzy szczepionkę?

Na świecie jest prowadzonych aż 115 projektów ukierunkowanych na prace nad szczepionką przeciw COVID-19. Może być ona dostępna w przyszłym roku, pojawiają się głosy, że może się to zdarzyć nawet wcześniej. Skąd takie tempo? Na całym świecie minimalizowane są bariery administracyjne w prowadzeniu badań, zwiększane jest wsparcie finansowe, a są zespoły badawcze, które informują nawet o całodobowej pracy.

Źródło:
Medonet | Kto pierwszy stworzy szczepionkę?

Ćwicz w domu z AWF

W odpowiedzi na konkurs Rektora, studenci AWF Poznań przesłali ponad 40 filmów, w których zaproponowali różne formy aktywności fizycznej możliwe do wykonania w domu, z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Ćwiczenia są skierowane przede wszystkim dla dzieci, do wykonania w ramach wychowania fizycznego. Wyróżnione filmy można obejrzeć tutaj.

Źródło:
Nauka w Polsce | Ćwicz w domu z AWF