Prasówka | 15.04.2020

Covid-19 drive-thru

Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało Centrum testowe COVID-19 drive-thru. Podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie, ograniczając do minimum kontakty międzyludzkie, co jest bardzo istotne w czasie panującej epidemii. Z badania będą mogli skorzystać wyłącznie pacjenci, którzy wcześniej zostali zarejestrowani i zakwalifikowani do badania (można to zrobić telefonicznie). Po pobraniu wymazu pacjent wraca do domu, gdzie czeka na wynik, który przekaże mu telefonicznie pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Źródło:
GOV | Covid-19 drive-thru

Jak pomagać w czasach epidemii?

Grupy pomocowe “Studenci Medykom” i “Korona Ci z głowy nie spadnie” szukają wolontariuszy, którzy w czasie epidemii chcą się zajmować dziećmi pracowników służby zdrowia i pomagać medykom. Pomoc polega nie tylko na opiece nad dziećmi w ciągu tygodnia, ale obejmuje też pomoc w odrabianiu lekcji lub spędzanie razem czasu w weekendy. Wolontariusze, zanim dostaną przydzieleni do rodziny, przechodzą szkolenie tak, by ich pomoc była bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla nich samych.

Źródło:
Radio Szczecin | Jak pomagać w czasach epidemii?

Pomoc samolotowa

W Warszawie wylądował największy samolot świata. Przywiózł maseczki ochronne i kombinezony z chińskiego miasta Tianjin dla personelu medycznego w Polsce. To jego pierwsze lądowanie w historii na stołecznym lotnisku.

Źródło:
Business Insider | Pomoc samolotowa

Źródła koronawirusa

Prawie 1/3 przypadków zachorowań na koronawirusa pochodzi ze szpitali lub z przychodni. Tylko 9% zakażonych to osoby z kwarantanny po pobycie za granicą. Dokładną strukturę zakażeń znajdziesz w artykule.

Źródło:
Polityka Zdrowotna | Źródła koronawirusa