Prasówka | 12.05.2020

Co dalej z gospodarką?

18 maja, jak informuje wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wejdzie w życie kolejny etap odmrażania gospodarki. Mają zostać częściowo otwarte bary, kawiarnie i restauracje – ale nie będą funkcjonowały w trybie normalnym, zaczną funkcjonować tylko części ogródkowe.

Źródło:
Rzeczpospolita | Co dalej z gospodarką?

Mobilny punkt wymazu

12 dnia kwarantanny możesz zrobić test, sprawdzający, czy jesteś zakażony koronawirusem. Warunkiem jest posiadanie własnego samochodu – bo testy wykonuje się w mobilnych punktach pobrań wymazu. Pod linkiem znajdziesz lokalizacje takich punktów w Twojej okolicy.

Źródło:
GOV | Mobilny punkt wymazu

Prototyp respiratora z UTP w Bydgoszczy

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy opracowano prototyp prostego respiratora, który ma wspomagać pacjentów z niewydolnością oddechową spowodowaną chorobą COVID-19. Zespołem badawczym kierował rektor uczelni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na prace nad respiratorem 125 tys. zł.  Urządzenie przeszło pozytywnie pierwsze próby ze sztucznym płucem.

Źródło:
GOV | Prototyp respiratora z UTP w Bydgoszczy

Nowe wzory wniosków w ZUS

Na stronie internetowej ZUS pojawiły się zaktualizowane szablony wniosków o pomoc ramach instrumentów wsparcia, jakie oferuje rządowa specustawa dotycząca walki z koronawirusem. Od 7 maja na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawiły się dokumenty w znowelizowanej wersji.

Źródło:
GOV | Nowe wzory wniosków w ZUS