Prasówka | 11.04.2020

Polskie testy na SARS-CoV-2

W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu opracowano autorską metodę wykrywania SARS-CoV-2 – test genetyczny o największej czułości, który przeprowadza się na aparatach RT PCR. Wszystkie formalności potwierdzające wysoką jakość testów są zakończone. Pierwsza partia polskiego testu na koronawirusa wejdzie do produkcji w przyszłym tygodniu.

Źródło:
Nauka w Polsce | Polskie testy na SARS-CoV-2

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Żłobki pozostają zamknięte do 26 kwietnia. Minister Marlena Maląg zapewnia, że przedłużenie zasiłku o kolejne kilkanaście dni nie będzie się wiązało z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Tak jak wcześniej, wystarczy złożyć oświadczenie, w którym należy wskazać, w jakim okresie ma być pobierany dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Źródło:
GOV | Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Automaty ze środkami ochronnymi

Polskie Stowarzyszenie Vendingu wdraża projekt, w którym ma wykorzystać aktualnie bezczynne automaty. Będzie można w nich kupić maseczki i rękawiczki ochronne. Pierwsze automaty z takim zaopatrzeniem pojawiają się w Warszawie i Krakowie. Maseczek praktycznie nie ma w sklepach stacjonarnych, dlatego zainteresowanie automatami jest bardzo duże.

Źródło:
Rzeczpospolita | Automaty ze środkami ochronnymi

Nowe wytyczne dla szpitali

Wszystkie szpitale w Polsce mają być gotowe na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował, aby w każdym szpitalu wydzielić 3 specjalne strefy: czerwoną, pomarańczową i żółtą. Taki “triaż” pacjentów powinien odbywać się w specjalnych namiotach ustawionych przed szpitalami.

Źródło:
Fakt | Nowe wytyczne dla szpitali