Prasówka | 10.04.2020

Nowa wicepremier

Prezydent powołał minister rozwoju Jadwigę Emilewicz na funkcję wicepremiera. Jest to osoba, rekomendowana przez Jarosława Gowina, który wcześniej podał się do dymisji.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa | Nowa wicepremier

Popularność e-usług

Profil zaufany, który jest „kluczem” do e-usług, tylko w marcu założyło 528 tys. osób. Rekordy bije e-usługa umożliwiająca zgłoszenie online narodzin dziecka. Wzrosło również zainteresowanie usługą e-meldunku czy wnioskowaniem o odpisy aktów stanu cywilnego. W linku znajdziecie instrukcję, jak załatwiać sprawy urzędowe online.

Źródło:
GOV | Popularność e-usług

Stanowisko PAN ws. wyborów

Prezydium PAN: “Uważamy, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii jest niemożliwe”. Zaapelowano o wypracowanie takiego rozwiązania, które w przyszłości stanie się – jak napisano – “świadectwem troski, rzetelności, uczciwości i roztropnego działania przedstawicieli władz publicznych”.

Źródło:
Nauka w Polsce | PAN ws. wyborów

Zmiany w szkolnictwie wyższym

Pojawiła się rządowa ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 dotycząca szkolnictwa wyższego. Przepisy przewidują m.in. możliwość przeprowadzenia egzaminów online: zarówno semestralnych i  dyplomowych na studiach, jak i obrony pracy doktorskiej oraz kolokwium habilitacyjnego.

Źródło:
Nauka w Polsce | Zmiany w szkolnictwie wyższym