Prasówka | 07.04.2020

Dymisja Jarosława Gowina

Decyzja o podaniu się do dymisji przez Jarosława Gowina była podyktowana tym, że koalicjanci ze Zjednoczonej Prawicy nie poparli propozycji poprawki Porozumienia dotyczącej zmian w Kodeksie wyborczym i przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Według Gowina w obecnej sytuacji wszyscy powinni się skoncentrować na dwóch sprawach: walce z epidemią koronawirusa i walce o polską gospodarkę.

W poniedziałek sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami dot. wyborów, obserwujcie fanpage Studiuję Głosuję.

Warto wspomnieć, że jeszcze jako Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin ogłosił m.in. możliwość przedłużenia roku akademickiego, jeśli przerwa w normalnym trybie nauczania będzie się utrzymywać także w maju.

Źródła:

Świadczenia dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne, które na skutek epidemii nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej, mogą liczyć na dofinansowanie kosztów opieki w warunkach domowych. To wsparcie w wysokości 500 zł przydzielane jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Pomoc udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które w czasie od 9 marca do 4 wrzenia 2020 r. utraciły możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Przyjmowanie wniosków: od 10 kwietnia br. Można je składać w trybie ciągłym, ale nie później niż do 4 września br.

Źródło:

GOV | Pomoc dla niepełnosprawnych

UJ coraz bliżej leku

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosił, że stworzył substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to związek chemiczny o nazwie HTCC, który był już testowany na zwierzętach. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu im HTCC drogą wziewną nie występują u nich toksyczności ani pogorszenia czynności płuc. Substancja ta nie jest zatwierdzona do stosowania u ludzi. Naukowcy potrzebują partnera komercyjnego lub instytucjonalnego, który zająłby się badaniami wdrażającymi wykorzystanie nowej substancji w klinikach.

Źródło:

Nauka w Polsce | Studenci UJ coraz bliżej leku na koronawirusa

Wygasająca umowa najmu mieszkania

W przypadku umowy najmu mieszkania wygasającej miedzy 31.03 a 30.06 – pojawiła się możliwość przedłużenia jej na obowiązujących dotychczas warunkach, składając najemcy oświadczenie o woli przedłużenia (pismo takie można złożyć najpóźniej w dniu upływu obowiązującej dotychczas umowy). W przypadku takiego oświadczenia wynajmujący nie ma możliwości odmowy dalszego najmu.

Źródło:

LinkedIn | Co dalej z wygasającą umową najmu mieszkania?