Obrady Komisji Krajowej w Poznaniu – 20/22 października 2017

Przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów z osiemnastu polskich miast spotkali się w miniony weekend w Poznaniu. Był to pierwszy w tym roku akademickim Zjazd Komisji Krajowej NZS.

Inauguracyjny zjazd poświęcony był m.in. nowym raportom wewnętrznego think-tanku organizacji – Centrum Analiz NZS. Tematy krajówki spotkały się z zainteresowaniem lokalnych mediów. Materiał o zjeździe pojawił się m.in. w programie informacyjnym TVP Poznań, „Teleskop”.

Fot. Marcin Zieliński

Stolica Wielkopolski to miejsce nieprzypadkowe dla inaugurującego rok akademicki 2017/2018 zjazdu NZS. Zrzeszenie działa na czterech poznańskich uczelniach, w które wliczają się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Poznańska. Poznański NZS to środowisko z tradycjami, posiadające w swoim gronie członków władz krajowych i znanych alumnów (są wśród nich chociażby obecni europosłowie: Marek Jurek i Filip Kaczmarek). W Zarządzie Krajowym kadencji 2017/2018 „gród nad Wartą” reprezentują Małgorzata Popiel (Wiceprzewodnicząca ds. HR) absolwentka Politechniki Poznańskiej i obecna studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Cezary Hurysz (Wiceprzewodniczący ds. studenckich), będący absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Kluczowym punktem każdych obrad Komisji Krajowej jest przedstawienie i ocena dotychczasowych działań Zarządu i Zespołu Krajowego. Październikowa krajówka w Poznaniu upłynęła pod znakiem prezentacji raportów przygotowanych przez Centrum Analiz NZS. Tym razem wewnętrzny think-tank skupił się między innymi na problemach studentów z wynajmem mieszkań oraz na stanie polskich akademików. Wśród kryteriów pojawił się m.in. standard życia w domu studenckim, który nadal pozostawia wiele do życzenia. Studenci wskazywali głównie na kiepski stan pomieszczeń sanitarnych oraz częste zakłócenia sfery prywatności. Narzekano także na problemy z przydziałem miejsc i sferę administracyjną.

Fot. Marcin Zieliński

Tradycja Zjazdów Komisji Krajowej NZS sięga początków organizacji w latach 80-tych. To właśnie podczas pierwszego spotkania delegatów z całej Polski, który odbył się w dniach 18-19 września 1980 roku na Politechnice Warszawskiej powołano do życia zrzeszenie. Współcześnie „krajówki” mają miejsce trzy razy w ciągu roku – w październiku, w grudniu oraz w marcu – i są zakończone Krajowym Zjazdem Delegatów, czyli corocznymi wyborami do Zarządu Krajowego NZS. Przedstawiciele poszczególnych oddziałów organizacji wybierają swoich ogólnopolskich przedstawicieli zawsze na początku czerwca.

Krajówka w Poznaniu była wyjątkowa. Ten zjazd zapamiętamy na bardzo długo, a jego efekty z pewnością będą widoczne już teraz oraz w długofalowej perspektywie. Dziękujemy organizatorom oraz gościom!