Kredyty absolwenckie

INFORMACJA PRASOWA – STUDENCI PROPONUJĄ KREDYTY ABSOLWENCKIE

 

Aż co czwarty 26-30-latek i co siódmy 31-35-latek korzysta ze wsparcia rodziców, wynika z badania “Finansowy Portret Młodych” przygotowanego przez Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Lekiem na problem “prekariatu’ wśród młodych osób według członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów ma być kredyt absolwencki. Studenci złożyli swoją propozycję na ręce wicepremiera Jarosława Gowina.

 

Proponowany przez członków NZS system kredytu absolwenckiego odnosi się do działającego w Polsce systemu kredytów studenckich. Celem jego uzyskania miałoby być sfinansowanie studiów podyplomowych lub doktoranckich. Według studentów z NZS odpowiada to na potrzeby rynku pracy, gdyż według raportu Europejskiego Programu Modernizacji Polskich Firm, aż 35% badanych pracodawców w Polsce ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.

 

Kwalifikacje uzyskane na studiach są często niewystarczające do zdobycia pracy. Bardzo często wymagane jest ukończenie także studiów podyplomowych. Niestety wielu młodych ludzi nie stać na ten wydatek i w ten sposób wpadają w bezrobocie lub w zjawisko “prekariatu” – mówi przewodniczący Zarządu Krajowego NZS, Michał Moskal. – Forma kredytu sprawia, że państwo nie tylko uzyska bardziej wykwalifikowaną kadrę, która zasili polskie przedsiębiorstwa, ale także uzyska bezpośredni zwrot zainwestowanych pieniędzy – przekonuje.

 

Studenci podkreślają także, że niewystarczające wykwalifikowanie absolwentów prowadzi do zjawiska, tzw. “prekariatu”. – Młodzi po studiach często muszą podejmować się niskozarobkowych zajęć. Jedyną drogą często jest podniesienie kwalifikacji, a na to większość po prostu nie ma pieniędzy. To prowadzi do emigracji – mówi Tomasz Leś, rzecznik prasowy NZS. – Kredyt absolwencki, podobnie jak kredyt studencki byłby zwrotną pożyczką, ale za to z minimalnym oprocentowaniem – dodaje.

 

Członkowie NZS w zeszłym tygodniu złożyli swoją propozycję na ręce wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina. – Liczymy, że Ministerstwo pochyli się nad naszą propozycją. Mogłaby być ona rozwiązaniem problemów wielu młodych ludzi – mówią studenci.

 

KONTAKT:

Tomasz Leś
Rzecznik Prasowy NZS
691-606-400
tomasz.les@nzs.org.pl