40-lecie NZS

Drodzy Alumni, Członkowie, Sympatycy, Przyjaciele NZS-u!

Okres studiów to wspaniały czas, który wspomina się z łezką w oku. My wszyscy związaliśmy ten etap z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów i zostawiliśmy tu cząstkę serca. Od roku 1980 nasz pins wpięty był w marynarki dziesiątek tysięcy osób – strajkował na uczelni w latach 80., jeździł w delegacje zagraniczne (nawet do Watykanu!), był wielokrotnym świadkiem głosowań Krajowego Zjazdu Delegatów.
Za nami stoi długa historia pełna pięknych chwil i wielu nauczek. Organizując obchody 40-lecia chcemy stworzyć okazję do spotkania się działaczy z pokoleń NZS-u. Mamy świadomość tego, jak nasze zrzeszenie zmieniło się przez te wszystkie lata. Chcemy czerpać z doświadczeń starszych kolegów, a równocześnie zależy nam, aby pokazać z jakimi problemami i radościami mierzy się obecny NZS. Rubinowa rocznica jest idealną ku temu okazją. Przed nami wydarzenia o zasięgu krajowym – II Bal Alumnów i Koncert – oraz lokalnym – przygotowywane przez studentów z poszczególnych uczelni i integrujące środowisko w regionie.
Pins, symbol NZS-u, jest z nami do dziś – ciągle noszony w klapie marynarki, zakładany na spotkania i zjazdy. Choć może przez lata zmienił się trochę jego wygląd, podobnie, jak zmieniły się modne kroje ubrań, to jego znaczenie pozostaje dla nas to samo. Trzy litery – jedno serce.
Zbliża się czterdziesta rocznica założenia naszej organizacji. Zapraszamy! Dołączcie do nas we wspominaniu i planowaniu przyszłości NZS-u.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej poświęconej obchodom 40-lecia NZS.

Drodzy Alumni,
jeśli ciepło wspominacie swoją działalność w NZS-ie, zapraszamy do pozostawienia kontaktu do siebie w poniższym formularzu. Ułatwi to kontakt między nami i pozwoli nam na informowanie Was na bieżąco o planowanych wydarzeniach.

Formularz kontaktowy

Siła tkwi w lokalnych NZS-ach! Niedługo przedstawimy plany na obchody poszczególnych regionów. Piknik, bieg, a może wystawa? Co przygotują studenci z Waszych uczelni?

II Bal Alumnów

Za nami II Bal Alumnów Niezależnego Zrzeszenia Studentów, który odbył się w 22 lutego 2020 roku w Warszawie. Była to niesamowita okazja, aby poznać i porozmawiać z ludźmi, którzy kiedyś tworzyli tę organizację i którzy tworzą ją dziś! Dzisiejszy NZS jest różny od tego istniejącego 10, 20, czy 35 lat temu. Jak wiele się zmieniło? Czym zajmują się poszczególne organizacje uczelnianie teraz, czym zajmowały się wcześniej? Co śmieszyło i smuciło studenta z lat 90., a co dotyka studenta z 2020 roku?

I Bal Alumnów odbył się na Politechnice Warszawskiej w zeszłym roku. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, bowiem tam, 22 września 1980 roku, postanowiono o konieczności powstania niezależnej od władz organizacji studenckiej – tam narodził się NZS.

Z okazji 40-lecia postanowiliśmy, że zabawa odbędzie się w iście królewskim stylu, dlatego II Bal Alumnów Niezależnego Zrzeszenia Studentów odbył się w Arkadach Kubickiego w Warszawie. To wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczyło w nim niemal 400 osób. Elegancka sala i stroje, muzyka na żywo, atmosfera pełna wspomnień i tańce do rana. A wyglądało to tak:

Koncert

Wiosną 2021 roku zaprosimy Was na koncert.

Będzie to już trzecia edycja koncertu odbywającego się w ramach obchodów rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Poprzednie z okazji 30. i 35. rocznicy odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie i na Placu Defilad w Warszawie. Cieszyły się dużą popularnością nie tylko wśród NZS-iaków, ale wszystkich studentów. Na koncertach zagrali między innymi: Fish Emade, The Dumplings, Maciej Maleńczuk, Elektryczne Gitary, Oddział Zamknięty, O.S.T.R., Organek, Taco Hemingway.

Motywem przewodnim tegorocznego koncertu, jak i całych obchodów, jest pokolenie.

Poniżej przedstawiamy relację wideo z koncertów Trzymaj Pion 2 (2015) i Trzymaj Pion (2010).


Drodzy Alumni,

 • jeśli chcecie wesprzeć działania w swoim mieście lub w kraju,
 • jeśli chcecie podzielić się refleksją, radami, wspomnieniami,
 • jeśli jesteście w posiadaniu zdjęć lub innych materiałów archiwalnych,
 • albo jeśli jesteście po prostu ciekawi, co u nas słychać,

zapraszamy do kontaktu z Sekretarzem Generalnym – Marcinem Waryszakiem oraz Dyrektorem ds. Historii i Alumnów – Kacprem Cholewą:

  Marcin Waryszak

  Sekretarz Generalny

  Ukończył studia z ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych oraz matematyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, a obecnie studiuje astronomię na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień spełnia się w rozwijaniu innowacji w branżach fin-tech i med-tech. Do Niezależnego Zrzeszenia Studentów wstąpił już na I roku studiów, a w działalność społeczną był zaangażowany także jako członek zarządu Koła Naukowego Strategii Gospodarczej, rzecznik praw ucznia oraz przy licznych inicjatywach charytatywnych. W wolnych chwilach oddaje się hodowli krewetek lub skłaniającej do refleksji lekturze.

   NZS to historia, która trwa.