Kultura dla Studentów

Program Kultura dla Studentów powstał w odpowiedzi na zrealizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów raport o tym samym tytule, mający zbadać dostęp i chęć korzystania z dóbr kulturalnych przez studentów w ich otoczeniu.

Głównym celem programu jest zwiększenie liczby studentów uczestniczących w kulturze wysokiej. Aby do tego doprowadzić nawiązujemy współpracę z instytucjami kultury (teatry, opery, kina), dzięki czemu studenci mogą skorzystać z biletu z jeszcze większą ulgą niż dotychczas. Pragniemy stanowić pomost kulturalny między instytucjami a studentami.

Dodatkowo, chcemy osiągnąć ścisłą współpracę z ośrodkami akademickimi. Zależy nam by uczelnie stały się przestrzenią, w której żacy mogliby znacznie częściej „spotkać się” z kulturą, ale również by mieli możliwość wykorzystywać teren uczelni na prezentację swojej twórczości.

Nie zapominamy również o literaturze, prozie, filmie, muzyce – wybrane tytuły promujemy jako godne uwagi na naszym fanpage’u Kultura dla Studentów. W ten sposób chcemy umożliwić wybór wartościowych pozycji w całym morzu propozycji. Na naszych social mediach umieszczamy informacje o wydarzeniach kulturalnych dziejących się na terenie konkretnych miast, żeby prezentować oferty, które niekiedy pozostają przez studentów niezauważone.

Jako Niezależne Zrzeszenie Studentów już wcześniej działaliśmy na polu kulturalnym. Do najbardziej znanych należy inicjatywa „Prawie Kino”, gdzie oprócz darmowych pokazów filmowych, studenci mogą spotkać się z ludźmi ze świata filmu (reżyserami, aktorami, ekspertami w danej dziedzinie). Nasza działalność przewiduje również coś dla amatorów fotografii – OKFS – czyli Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej. Można się wykazać drzemiącą w każdym kreatywnością i bawić z obiektywem. Ułatwia to dodatkowo fakt, że każdego roku OKFS przyświeca inny motyw przewodni. W programie przewidziane są cykle warsztatów fotograficznych, wystaw i prelekcji.


    Milena Adamczyk

    Koordynator programu "Kultura dla Studentów"

    Studentka drugiego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z NZS-em związana od początku swojej studenckiej przygody. W wolnych chwilach (o ile czasem taka się ewentualnie przytrafi) uwielbia czytać literaturę – szczególnie o psychologicznych zawiłościach ludzkiej natury. Na jej nocnej półce zawsze leży stos nowej prasy, a tablica korkowa wypełniona jest sentencjami różnego kalibru. Kiedy nie czyta i nie mówi, uwielbia słuchać, i inspirować się otaczającymi ją ludźmi.