Drodzy Alumni, Członkowie, Sympatycy, Przyjaciele NZS-u!

Okres studiów to wspaniały czas, który wspomina się z łezką w oku. My wszyscy związaliśmy ten etap z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów i zostawiliśmy tu cząstkę serca. Od roku 1980 nasz pins wpięty był w marynarki dziesiątek tysięcy osób – strajkował na uczelni w latach 80., jeździł w delegacje zagraniczne (nawet do Watykanu!), był wielokrotnym świadkiem głosowań Krajowego Zjazdu Delegatów.
Za nami stoi długa historia pełna pięknych chwil i wielu nauczek. Organizując obchody 40-lecia chcemy stworzyć okazję do spotkania się działaczy z pokoleń NZS-u. Mamy świadomość tego, jak nasze zrzeszenie zmieniło się przez te wszystkie lata. Chcemy czerpać z doświadczeń starszych kolegów, a równocześnie zależy nam, aby pokazać z jakimi problemami i radościami mierzy się obecny NZS. Rubinowa rocznica jest idealną ku temu okazją. Przed nami wydarzenia o zasięgu krajowym – II Bal Alumnów i Koncert – oraz lokalnym – przygotowywane przez studentów z poszczególnych uczelni i integrujące środowisko w regionie.
Pins, symbol NZS-u, jest z nami do dziś – ciągle noszony w klapie marynarki, zakładany na spotkania i zjazdy. Choć może przez lata zmienił się trochę jego wygląd, podobnie, jak zmieniły się modne kroje ubrań, to jego znaczenie pozostaje dla nas to samo. Trzy litery – jedno serce.
Zbliża się czterdziesta rocznica założenia naszej organizacji. Zapraszamy! Dołączcie do nas we wspominaniu i planowaniu przyszłości NZS-u.

Drodzy Alumni,
jeśli ciepło wspominacie swoją działalność w NZS-ie, zapraszamy do pozostawienia kontaktu do siebie w poniższym formularzu. Ułatwi to kontakt między nami i pozwoli nam na informowanie Was na bieżąco o planowanych wydarzeniach.

Formularz kontaktowy

Siła tkwi w lokalnych NZS-ach! Niedługo przedstawimy plany na obchody poszczególnych regionów. Piknik, bieg, a może wystawa? Co przygotują studenci z Waszych uczelni?

II Bal Alumnów

Już dziś chcielibyśmy zaprosić Was na II Bal Alumnów, który odbędzie się w lutym 2020 roku w Warszawie. Jest to okazja, aby poznać i porozmawiać z ludźmi, którzy kiedyś tworzyli tę organizację i którzy tworzą ją teraz. Dzisiejszy NZS jest różny od tego istniejącego 10, 20, czy 35 lat temu. Jak wiele się zmieniło? Czym zajmują się poszczególne organizacje uczelnianie teraz, czym zajmowały się wcześniej? Co śmieszyło i smuciło studenta z lat 90., a co dotyka studenta z 2020 roku?
I Bal Alumnów odbył się na Politechnice Warszawskiej w zeszłym roku. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, bowiem tam, 22 września 1980 roku, postanowiono o konieczności powstania niezależnej od władz organizacji studenckiej – tam narodził się NZS.
Zeszłoroczny Bal okazał się piękną inicjatywą, podczas której pokolenia NZS-iaków miały okazję ze sobą porozmawiać i pobawić się. Elegancka sala i stroje, muzyka na żywo, atmosfera pełna wspomnień i tańce do rana. A wyglądało to tak:

Koncert

W październiku 2020 roku zaprosimy Was na koncert.

Będzie to już trzecia edycja koncertu odbywającego się w ramach obchodów rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Poprzednie z okazji 30. i 35. rocznicy odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie i na Placu Defilad w Warszawie. Cieszyły się dużą popularnością nie tylko wśród NZS-iaków, ale wszystkich studentów. Na koncertach zagrali między innymi: Fish Emade, The Dumplings, Maciej Maleńczuk, Elektryczne Gitary, Oddział Zamknięty, O.S.T.R., Organek, Taco Hemingway.

Motywem przewodnim tegorocznego koncertu, jak i całych obchodów, jest pokolenie.

Poniżej przedstawiamy relację wideo z koncertów Trzymaj Pion 2 (2015) i Trzymaj Pion (2010).


Drodzy Alumni,

 • jeśli chcecie wesprzeć działania w swoim mieście lub w kraju,
 • jeśli chcecie podzielić się refleksją, radami, wspomnieniami,
 • jeśli jesteście w posiadaniu zdjęć lub innych materiałów archiwalnych,
 • albo jeśli jesteście po prostu ciekawi, co u nas słychać,

zapraszamy do kontaktu z Wiceprzewodniczącą ds. Historii i Alumnów – Mileną Adamczyk.

  Milena Adamczyk

  Wiceprzewodnicząca ds. Historii i Alumnów

  Studentka trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z NZS-em związana od początku swojej studenckiej przygody. W wolnych chwilach (o ile czasem taka się przytrafi) uwielbia czytać literaturę, a następnie wypisywać z niej „złote myśli”. Kiedy nie czyta i nie mówi, uwielbia słuchać i inspirować się otaczającymi ją ludźmi. Do takich należą m.in. Alumni naszej organizacji, których chętnie wysłucha, zasypując jednocześnie gradem pytań o dawne dzieje.

   NZS to historia, która trwa.